Apel pod hasłem "Żyć w zgodzie"

Apelem pod hasłem "Żyć w zgodzie" rozpoczął się w dniu 27 listopada 2015 r. Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta w Wasilkowie. W apelu wzięła udział cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście.

Celem spotkania było przeciwstawienie się przemocy i agresji, zapoznanie społeczności szkolnej z aktywnymi sposobami spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie prawidłowych postaw społecznych. 

Tłem dla apelu była piękna dekoracja z hasłem „Żyć w zgodzie” i uśmiechniętymi buziami, wykonana przez Joannę Bochyńską i Monikę Wolną. Na tablicach zaprezentowano definicję agresji i jej formy oraz alfabet grzeczności dla każdego ucznia. Anna Biegańska – pedagog szkolny powitała przybyłych na apel gości, przekazała informacje o potrzebie walki z agresją, a później prowadziła całą imprezę akcentując to, co najbardziej istotne było dla danego występu. Uczniowie na początek obejrzeli inscenizację w wykonaniu dzieci ze świetlicy szkolnej pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu”. Następnie zapoznali się ze swoimi prawami, które w formie wiersza Marcina Brykczyńskiego pt. „Prawa dziecka” przedstawili uczniowie z klasy Va. Chwilę później uczniowie uzyskali informacje, gdzie i do kogo mogą zwrócić się o pomoc, w przypadku doznania przemocy, lub wtedy, kiedy są świadkami takich zdarzeń. Następnie młodzi aktorzy z Va przedstawili inscenizację pt. „Żyć w zgodzie”, po czym nastąpił pokaz sposobów spędzania czasu wolnego. 

Swoją umiejętność gry na gitarze w utworze „Divertimento” zaprezentował Kuba Charkiewicz z IIIb. W swojej autorskiej aranżacji taniec nowoczesny zaprezentowała Zuzanna Ostaszewska z IIIb. Dzieci z zespołu „Step by step”, pod czujnym okiem pani Elizy Lenczewskiej, popisali się hip hopem. Z kolei Joanna Ołdziejewska z VIb zagrała na skrzypcach utwór „Dni, których jeszcze nie znamy”. W białych strojach karatecy, którzy swój czas wolny spędzają na zajęciach pozalekcyjnych, pod kierunkiem senseja Mirosława Jurowczyka, wykorzystując przy tym swoje umiejętności sportowo – ruchowe, zaprezentowali zdolności rzutów, uderzeń i chwytów w karate kyokoshine.

Kwintet instrumentalny w składzie Patrycja Łęgowska VId – saksofon, Weronika Tymińska VIb-saksofon, Eliza Sochoń VId – klarnet, Alicja Godlewska VIb – flet poprzeczny, Bartosz Cieślak Vb – trąbka popisał się umiejętnością gry na instrumentach dętych prezentując utwór pt. „ Muszkieter”. Wesołym, ale ważnym elementem kończącym występy, było pojawienie się korowodu uczniów świetlicy w „Tańcu pingwina”. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Pani Alina Bącik - pedagog szkolny przedstawiła wyniki zrealizowanych w szkole konkursów profilaktycznych: plastyczny „Znak zakazu -Stop przemocy”, literacki na wiersz pod hasłem „Nie czyń drugiemu tego co tobie niemiłe”, ogólnopolską kampanię „Zachowaj trzeźwy umysł”, a pani dyrektor wręczyła zwycięzcom nagrody i wyróżnienia. Dwójka uczniów Jaś Urbanowicz z klasy Ib i Amelia Halicka z IIIe odczytali swoje zwycięskie wiersze. Plakaty, hasła, prace konkursowe plastyczne zdobiły szkolne korytarze i tablice pełniąc profilaktyczną a zarazem terapeutyczną funkcję poprzez ich zapamiętywanie, utrwalanie i wdrażanie w życie.

Obchody dnia bez przemocy zakończyły podziękowania i wnioski dyrekcji. Dyrektor szkoły Anna Fidurska skierowała podziękowania do organizatorek apelu Anny Biegańskiej i Aliny Bącik oraz innych nauczycieli.- pedagogów szkolnych, a także do Joanny Bochyńskiej i Moniki Wolnej, które przygotowały dekorację sali, rekwizyty, tablice, do Ewy Stańskej, Elizy Wesołowskiej i Elżbiety Jagiełło, które przygotowywały inscenizacje. Dyrekcja dokonała też podsumowania tej imprezy profilaktycznej. Ustaliła z dziećmi, że od dnia apelu zasadą i regułą, jaka będzie obowiązywać w naszej szkole, będą słowa hasła konkursu literackiego „Nie czyń drugiemu tego, co tobie niemiłe” i zachęcała dzieci do jego stosowania. Hasło będzie zdobiło szkolne korytarze i przypominało wszystkim podjęte zobowiązanie uczniów. W czerwcu zaś, na znak protestu przeciw przemocy i agresji, wypuścimy w niebo czerwone balony.

Wasilków, 27.11.2015

Anna Biegańska, Alina Bącik - pedagodzy szkolni

RELACJA FOTOGRAFICZNA