Powrót pszczoły do Puszczy Knyszyńskiej - warsztaty

W dniu 16 grudnia w Szkole Filialnej w Sochoniach odbyły się warsztaty „Powrót pszczoły do Puszczy Knyszyńskiej” dla uczniów klasy II i III. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu edukacyjno – ekologicznego „Mali Ekolodzy” realizowanego w bieżącym roku szkolnym. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna: uczestnikom spotkania została wyświetlona krótka prezentacja tematyczna, podczas której dzieci dowiedziały się o budowie pszczoły i jej fazach rozwoju, a także dlaczego są owadami społecznymi i znaczeniu w przyrodzie. Ponadto dzieci dowiedziały się jeszcze czym jest ramka pszczelarska, na jakiej zasadzie działa poddymiarka.

Część praktyczna: Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję do spróbowania 5 rodzajów miodów: akacjowego, rzepakowego, gryczanego, malinowego i lipowego. Ponadto każde dziecko samodzielnie wykonało świeczkę woskową. Rozdane zostały odpowiednio przycięte węzy pszczele oraz bawełniany knot o odpowiedniej grubości i długości. Po wysłuchaniu cennych wskazówek, iż wosk jest bardzo elastyczny. Ciepło dłoni rozmiękcza wosk, przez co daje się doskonale formować. Wosk musi idealnie i ściśle przylegać do bawełnianego knota. W ciągu paru minut każdy zrobił piękną świeczkę do domu na wigilijny stół. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji o pszczołach, zaś najwięcej radości wzbudziło wykonanie świeczki.

W czasie zajęć gościliśmy pracowników Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej: Ewę Kraśnicką i Piotra Piotrowskiego. Warsztaty odbyły się we współpracy ze Stowarzyszeniem „Uroczysko” i Narodowym Funduszem Ochrony i Gospodarki Wodnej. Zajęcia zorganizowała wychowawczyni klasy II i III Bogumiła Sobieszuk.

RELACJA FOTOGRAFICZNA