10 misiów - bohaterów literackich

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przypominamy dziesięć książek, których bohaterami są te miłe stworzenia.

"Niedźwiedź i pianino”
Bohaterem, jak łatwo się domyślić, jest niedźwiedź. Jego życie pewnie niewiele różniłoby się od życia innych przedstawicieli gatunku, gdyby nie to, że pewnego dnia znajduje w lesie coś, czego nigdy do tej pory nie widział - PIANINO! Ciekawość nie pozwoliła niedźwiadkowi przejść obok tego dziwnego przedmiotu obojętnie. Trącił je pazurkiem, a ono wydało z siebie dźwięk. Zwierzak był tak zaskoczony, że odszedł. Jednak nie zapomniał o nim, każdego dnia przychodził na polanę, na której stało pianino i uważnie mu się przyglądał. Przychodził, patrzył i rósł. W końcu, kiedy był już dorosłym niedźwiedziem, odważył się usiąść przy pianinie i znowu dotknąć klawiszy. Wtedy wydarzyło się coś, czego nikt się nie spodziewał. Spod pazurów niedźwiedzia zaczęły płynąć piękne i wyjątkowe dźwięki. Wkrótce na polanę zaczęły przychodzić inne niedźwiedzie, zwiedzione rozbrzmiewającą muzyką. Pewnego dnia melodie dochodzące z głębi lasu usłyszeli ojciec z córką, którzy wybrali się na piknik. To oni powiedzieli niedźwiedziowi, że dziwny przedmiot nazywany jest pianinem, a dźwięki, które z niego się wydobywają, są muzyką. Docenili również talent zwierzaka i zaproponowali mu, że zabiorą go ze sobą do Nowego Jorku, gdzie zachwyci całe rzesze słuchaczy. Czy niedźwiedź wyruszył do miasta i był tam oklaskiwany i podziwiany? Dowiesz się tego czytając tę przepiękną i mądrą książkę.

„Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba”
W książce opowiedziana jest historia tytułowego misia, który jako jeden z nielicznych mieszkańców lasu potrafił czytać. Gdy na polanie w lesie znalazł skrzynię pełną książek dla dzieci, od razu chciał się podzielić znaleziskiem z innymi zwierzętami. Spotkało go jednak wielkie rozczarowanie, gdyż za każdym razem chcąc komuś przybliżyć jakąś książkę, spotykał się z niechęcią i brakiem zrozumienia. Pomimo zdecydowanego oporu mieszkańców lasu do czytania, wciąż marzył by znaleźć kogoś, z kim połączy go miłość do książek. Czy pragnienie niedźwiedzia się spełni?

„Niedźwiedź, łowca motyli”
T
o niezwykła opowieść o niedźwiedziu, który znalazł siatkę na motyle i postanowił, dzięki niej, ratować wszystkie motyle, które wpadną do jeziora. Za każdym razem historia się powtarzała: nasz bohater wyciąga mokrego motyla z wody, suszy go na swoim nosie, a następnie wystraszony owad odlatuje. Bezinteresowna pomoc niedźwiedzia wzrusza, ale cała sytuacja jednak nieco smuci. Czy któryś z ocalonych motyli znajdzie w sobie odwagę, aby zaprzyjaźnić się z tym dużym zwierzakiem? Kim jest Blanka? Co się stało, gdy pewnego dnia, podczas ratowania kolejnego motyla, niedźwiedź sam wpadł do wody. Czy ta historia zakończyła się szczęśliwie? To już musicie sprawdzić sami.

„Kubuś Puchatek”
Twórcą tego popularnego bohatera jest brytyjski pisarz Alan Alexander Milne. Pierwsza książka o Kubusiu Puchatku została wydana 14 października w 1926 r., a kolejna ‒ zatytułowana „Chatka Puchatka” ‒ w 1928 roku. Tworząc postać głównego bohatera swojej opowieści, autor odwoływał się do prawdziwych wydarzeń. Pierwowzorem Kubusia Puchatka była maskotka, którą pisarz podarował na pierwsze urodziny swojemu synkowi Christopherowi. Pluszowy miś stał się inspiracją do napisania książki, która stała się jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci. Zapewne również wielu z Was z zapartym tchem czytało przygody tego sympatycznego misia i jego oddanych przyjaciół: Krzysia, Prosiaczka, Tygryska, Kłapouchego i in.

Paddington
Seria książek o misiu Paddingtonie to dzieło angielskiego autora książek dla dzieci – Michaela Bonda. Postać brunatnego niedźwiadka została stworzona w latach 70-tych XX wieku i pojawiła się w czternastu książkach. Ten zabawny i niezdarny miś pochodzi z Peru, jednak los pokierował go do Londynu, gdzie wiedzie pełne przygód życie. Paddington jest dobry, miły i grzeczny, uwielbia marmoladę, a na głowie zawsze nosi kapelusz, który jest jego znakiem rozpoznawczym. Czy wiecie jaka jest historia nadania tak nietypowego imienia niedźwiadkowi? Jeżeli nie to koniecznie przeczytajcie książki o Paddingtonie.

„Otto: autobiografia pluszowego misia”
Otto to pluszowy miś, który opowiada nam wzruszającą historię swojego życia – pełnego zabawnych, ale i tragicznych zdarzeń. Otto należy do Dawida, żydowskiego chłopca mieszkającego w niemieckim miasteczku. Pewnego dnia Dawid i jego najlepszy przyjaciel Oskar postanawiają dać niedźwiadkowi lekcję pisania, która jednak szybko kończy się katastrofą… Otto wylewa na siebie cały atrament i już do końca swojego misiowego życia pozostaje naznaczony dużą niebieską plamą! Pogodne, beztroskie życie bohaterów przerywa wybuch drugiej wojny światowej. Chłopiec i miś zostają rozdzieleni. Czy jeszcze kiedyś się spotkają?

Książki z naszego podwórka (polskich autorów)

 "Proszę mnie przytulić"
Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził swemu synkowi niezwykłą receptę na naprawdę udany dzień. Powiedział, że jeśli mocno się do kogoś przytuli świat wokół nabierze kolorów i stanie się piękniejszy. Ta prosta rada stała się początkiem wspólnej wędrówki ojca i syna, która odmieniła rzeczywistość wielu napotkanych mieszkańców lasu. Szybko okazało się, że w obliczu drobnego, acz płynącego z serca gestu, znika nieufność i nieczułość leśnych zwierząt, a pozytywna energia i dobry nastrój udzielają się wszystkim obejmowanym. Niedźwiedzie zachęcone magiczną mocą przytulania zaczepiają coraz to nowe zwierzaki.
Przesłanie płynące z tej książki to: kto "sieje" dobro, ten zbiera uściski, przyjazne nastawienie do innych może zdziałać cuda.

„Mat i świat”
Tytułowy Mat jest pluszakiem, który powstał w chińskiej fabryce zabawek. Mat jest ekskluzywną zabawką i zostaje wyeksportowany do Europy. Jego podróże po różnych krajach, pokazują różnice, a wręcz zapaść pomiędzy ludźmi na świecie. Dotyczą one nierówności społecznych, zamożności, dostępu do edukacji, czy różnorodności religijnej. Poznajcie Mata obieżyświata!

Miś Uszatek
Miś Uszatek w 2020 roku obchodzi 63. urodziny! Po raz pierwszy pojawił się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie „Miś”, a imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku ogłoszonego konkursu. Natomiast pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 r. pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy. Ale to był dopiero początek popularności misia o klapniętym uszku, gdyż w latach 70-dziesiątych XX wieku rozpoczęto produkcję serialu animowanego, który okazał się prawdziwym hitem.

„O misiu, który szukał przyjaciela”
Ktoś zgubił misia, małą pluszową zabawkę, ubraną w pomarańczowy szalik. Smutny miś siedział na ławce w parku i rozmyślał, że „każdy miś potrzebuje przyjaciela”. Bohater postanowił sam go odnaleźć; szukał na placu zabaw, w parku. Na próżno, „szukanie przyjaciela jest naprawdę wyczerpujące”. Aż wreszcie na opustoszałym placu zjawił się chłopiec o imieniu Tomek, który zabrał misia do domu. Niestety, jego rodzice postanowili napisać ogłoszenie i poszukać właściciela zaginionej zabawki (bo przecież Tomek też kiedyś zgubił ukochaną przytulankę, więc wie, „jak to jest, gdy się straci przyjaciela”). Jak skończą się poszukiwania właściciela misia? Zapraszamy do lektury tej chwytającej za serce i pełnej mądrości książki. Książki o poszukiwaniu przyjaźni i potrzebie bliskości.