Tak świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku, od 1999 roku, biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was szereg przedsięwzięć czytelniczych, którym przyświecało hasło „Z książką ci do twarzy”.

Początek tegorocznych obchodów rozpoczął się zgodnie z planem. Zaproponowaliśmy konkursy: „Opowiem Wam o swojej ulubionej książce” (zaprojektowanie lapbooka”) oraz „Biblioteka moich marzeń” (praca przestrzenna).
Mieliście też możliwość obejrzenia ekspozycji „Biblioteka szkolna w obiektywie”. Zdjęcia pochodzące z kroniki biblioteki pozwoliły wrócić do dawnych czasów i pokazać jak bardzo zmieniła się nasza biblioteka w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Wielu z Was mogło też odnaleźć na fotografiach swoje starsze rodzeństwo, a także siebie samych z wczesnych lat szkolnych (np. ósmoklasiści przekonali się jak wyglądali, gdy przybyli z pierwszą wizytą do biblioteki. Jaka reakcja ? Oczywiście śmiech i zdziwienie).
Przygotowaliśmy też gazetkę na temat historii bibliotek oraz wyeksponowano sylwetki słynnych ludzi, którzy byli bibliotekarzami (np. bracia Grimm, Adam Mickiewicz czy Stefan Żeromski).
W drugiej połowie października odbyły się spotkania czytelnicze dla uczniów klas drugich i trzecich, podczas których czytaliśmy książkę Arnolda Lobela „Wielbłądzica baletnica i inne bajki”. Choć bohaterami książki są zwierzęta, to nauka i mądrość płynące ze spisanych historii są w pełni adekwatne do świata ludzi. Bajki pozwoliły poznać całą gamę uczuć i cech ludzkich, tych dobrych jak: tolerancja, przyjaźń, pokora, empatia, ale też tych negatywnych jak: łakomstwo, chciwość czy nieumiejętność zachowania się w towarzystwie. Każda z nich kończy się morałem, i tak na przykład dowiedzieliśmy się, że:
W nic nie wierzymy tak bezkrytycznie jak w pochlebstwo”,
„Rady przyjaciół są jak pogoda – raz dobre, raz złe”,
„Co za dużo to niezdrowo”.
Następnie zaproponowano udział w grze planszowej Bez czytania „żyć nie mogę”, gdzie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści czytanej książki. Na zakończenie goście zostali poczęstowani słodyczami. Spotkanie zaowocowało zainteresowaniem się twórczością Arnolda Lobela (oprócz wspomnianej pozycji, krótko zaprezentowano też książki z serii o Żabku i Ropuchu).
Niesprzyjające warunki spowodowały, że na razie nie udało się rozstrzygnąć ogłoszonych konkursów. Jednak sama końcówka nie mogła być bardziej udana. Otóż okazało się, iż biblioteka szkolna wkrótce wzbogaci się o nowości książkowe. Po powrocie do szkoły będą na Was czekać nowo zakupione książki. Zapraszamy!

FOTORELACJA