Dzień Głośnego Czytania z Murzynkiem Bambo i nie tylko...

Współczesny świat oferuje młodemu człowiekowi różnorodną rozrywkę. Wystarczy włączyć telewizję, by zalała nas fala niezbyt mądrych seriali dla młodzieży, programów paradokumentalnych czy filmów animowanych. Wystarczy wziąć tablet czy telefon komórkowy do ręki, by pogrążyć się w świecie nie zawsze wartościowych gier, aplikacji, mediów społecznościowych. Wszechobecny Internet powoli staje się jedynym źródłem wiedzy o świecie, z którego młody człowiek często bezkrytycznie korzysta.
Jak w takim natłoku informacji i rozrywki czuje się książka?

Często zapomniana, czytana z przymusu od czasu do czasu, bo jest szkolną lekturą, bo jest za gruba, za nudna, nie ma obrazków... Tymczasem książka chce być czytana, często brana do rąk. Książka żyje, gdy ktoś ją czyta, przeżywa razem z bohaterami przygody, doświadcza ich uczuć i emocji. By pomóc książce w dotarciu do młodego czytelnika, różne instytucje, w tym biblioteki, organizują wiele akcji promujących czytelnictwo, zachęcających do wypożyczania i czytania książek.

Jedną z takich akcji jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który przypada 29 września każdego roku. Tego dnia zorganizowałyśmy w naszej szkolnej bibliotece zajęcia czytelnicze dla klas zerowych, gdyż mamy świadomość, że już małe dzieci powinny mieć kontakt z dobrą, wartościową książką czytaną przez dorosłego. Nasi mali uczniowie spotkali się z mamą Murzynka Bambo (p. B. Moniuszko), która czytała im piękne wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy; dzieci zastanawiały się wspólnie z nią nad postępowaniem bohaterów, oceniały je, stworzyły też przepis na grzeczność.

Spotkanie prowadziła p. J. Czapnik, która opowiadała dzieciom o zaletach głośnego czytania, wyjaśniła ideę organizowania takich dni, zachęcała je do wspólnego czytania z rodzicami czy starszym rodzeństwem.

Oprócz zajęć bibliotecznych dla klas zerowych czytałyśmy również wiersze uczniom – także tym starszym - którzy odwiedzali naszą bibliotekę podczas przerw, rozmawiałyśmy z nimi o korzyściach czytania, w tym głośnego czytania książek; p. B. Moniuszko czytała też wiersze o zwierzętach w świetlicy szkolnej oraz odwiedziła uczniów klasy Ia i Ie, by ich także przekonać do wypożyczania i czytania książek.

Jesteśmy przekonane, widząc radość i błysk w oczach dzieci czy słysząc pozytywne komentarze z ust nauczycieli, że udało nam się zaszczepić w najmłodszych uczniach naszej szkoły chęć do czytania książek.

 FOTORELACJA