#CzytajmyJeżycjadę!

Pamiętam dzień, kiedy byłam nastolatką i z biblioteki szkolnej wypożyczyłam "Kłamczuchę" Małgorzaty Musierowicz. Pamiętam to wydanie - zielona okładka z czarnym szkicem przedstawiającym szkolną ławkę i siedzącą w niej naburmuszoną nastolatkę z próbującym zwrócić jej uwagę chłopakiem. Moment, kiedy zaczęłam czytać tę książkę, był przełomowy. Od tamtej chwili wpadłam w uwielbienie twórczości Małgorzaty Musierowicz.

Jak to się stało, że trafiła do mojego serca i wyobraźni? Otóż powieści Małgorzaty Musierowicz mówią o przyjaźni, miłości, rodzinie, o codziennych troskach, o marzeniach – słowem, o tym wszystkim, co dla człowieka najważniejsze. A przy tym są niezwykle ciepłe, mądre, pełne humoru i po prostu ciekawe.

Wspomniana „Kłamczucha” to książka przedstawiająca perypetie rodzinne i sercowe zabawnej nastolatki Anieli Kowalik, która w dążeniu do osiągnięcia celu, ubarwia rzeczywistość. Powieść przepełniona jest życiowymi drogowskazami. Mówi o tym, co w życiu najważniejsze, czyli poczuciu szczęścia i bezpieczeństwa. Autorka uświadamia (albo przypomina), że zapewnić nam to może życie w otoczeniu prawdy, miłości i przyjaźni.
 „Kłamczucha” to druga część cyklu powieściowego dla młodzieży „Jeżycjada” (cała seria liczy dwadzieścia trzy tomy wydane pomiędzy 1975 a 2018 rokiem). Fabuła niemal wszystkich powieści osadzona jest w Poznaniu. Książki opowiadają o losach rodziny Borejków, mieszkającej w starej kamienicy przy ulicy Roosevelta, o ich znajomych, sąsiadach i przyjaciołach. Pierwsze części „Jeżycjady” mają już ponad czterdzieści lat, jednak przez to, iż książki niosą uniwersalne wartości i poruszają niezmienne problemy dnia codziennego, stają się pozycjami ponadczasowymi. Są to perełki książkowe, które warto mieć  w swojej biblioteczce.

Rzucam Wam wyzwanie drodzy Uczniowie - #CzytamyJeżycjadę, i to w dużych ilościach (zalecam rozpoczęcie czytania M. Musierowicz w klasie szóstej). Oczywiście wszystkie części dostępne są w bibliotece szkolnej. W obecnej sytuacji zachęcam do czytania online. A może Wasze mamy mają „Jeżycjadę” na swoich półkach z książkami? Koniecznie sprawdźcie!
Zapraszam też do obejrzenia prezentacji Jeżycjada, czyli Borejkowie i spółka. Znajdziecie w niej wiele ciekawostek oraz multimedia do oglądania.

https://view.genial.ly/5ec701fd5cf4ce0d97da7a21/interactive-content-jezycjada-czyli-borejkowie-i-spolka

Natomiast klikając w link  http://www.orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/ znajdziecie tekst do poszczególnych części "Jeżycjady". Z listy wyszukujemy musierowicz-jezycjada i wybieramy interesujący nas numer tomu (od 0 do 22).

 

nauczyciel bibliotekarz
Jolanta Czapnik